Filiżanka gorącej i aromatycznej kawy, to jedna z najbardziej oczekiwanych chwil poranka. Każdy miłośnik czarnego napoju wie, jak ciężko zacząć bez niego dzień. Co zrobić, gdy należymy do osób, które powinny ograniczać bądź wyeliminować kofeinę ze swojej diety? Z pomocą przychodzi nam kawa bezkofeinowa.

Kawa bezkofeinowa – jak to się zaczęło?

Mało kto wie, że motorem do powstania kawy bezkofeinowej były problemy z bezsennością Johanna Wolfganga Goethego. Słynny XIX-wieczny poeta spożywał kawę w bardzo dużych ilościach i słusznie skojarzył to ze swoimi trudnościami z zasypianiem. Poprosił więc znajomego chemika Friedricha Runge o pomoc. Ten podjął się analizy składu chemicznego kawy i dzięki temu jest dziś znany w świecie jako odkrywca kofeiny. 

W ten sposób w roku 1819 pojawiła się na świecie kawa bezkofeinowa. Proces dekofeinizacji początkowo przeprowadzano za pomocą benzenu, w którym co prawda kofeina się rozpuszczała, ale przenikał on do ziaren i sprawiał, że kawa była silnie toksyczna. Obecnie do pozbycia się kofeiny z kawy używa się organicznych rozpuszczalników, wody lub dwutlenku węgla. Współczesny proces powoduje niemal całkowite wyeliminowanie kofeiny przy zachowaniu pełni wartości odżywczych, smaku i aromatu kawy kofeinowej

Właściwości kawy bezkofeinowej

Gdy dostarczamy naszemu organizmowi dawki kofeiny czujemy więcej energii i zwiększoną koncentrację. Choć działanie kofeiny może trwać maksymalnie do czterech godzin, najsilniejsze jest 40 – 60 minut po wypiciu kawy. Chcąc podtrzymywać ten stan narażamy się na skutki przedawkowania kofeiny, jakimi są: 

  • przyspieszony rytm serca
  • nudności i wymioty
  • ogólne osłabienie
  • rozdrażnienie
  • zawroty głowy
  • zaburzenia snu

Pijąc kawę bezkofeinową możemy cieszyć się stale jej smakiem i korzystnymi właściwościami, takimi jak działanie antyoksydacyjne czy przyspieszenie przemian metabolicznych organizmu.

Kawa bezkofeinowa jest szczególnie polecana kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym piersią, osobom cierpiącym na nadciśnienie oraz bezsenność. Gdy mamy ochotę na kawę wieczorem, również lepiej będzie wybrać tę pozbawioną kofeiny.

Jaką kawę bezkofeinową wybrać?

Krajem chyba najmocniej kojarzącym się z kawą jest Brazylia. I nic w tym dziwnego, gdyż produkuje ona najwięcej kawy na świecie – rocznie niemal 2,5 mln ton. Możemy jednak kupić czarne ziarna z niemal każdego zakątka świata i to również w wersji bezkofeinowej. W zależności od kraju pochodzenia będzie zmieniał się smak napoju. Od słodkich, orzechowo – czekoladowych nut w przypadku kawy brazylijskiej lub kolumbijskiej, poprzez nuty pikantno – ziemiste w odmianach azjatyckich, aż po kwaskowo – owocowe kawy afrykańskie.

Pomimo, że kawy bezkofeinowe zajmują 3% udziału w całym rynku, na półkach sklepowych spotkamy je stosunkowo rzadko. Dobrym rozwiązaniem będzie szukanie kawy bezkofeinowej w sklepie online. Gdy chcemy mieć pewność, że nasza kawa jest wysokiej jakości, najlepiej kupić ją prosto z miejsca gdzie została wypalona. Świeżość kawy jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na jej smak, dlatego warto się zainteresować ofertą palarni kawy.

Jednym z takich miejsc jest Palarnia Kawy W&A. Założona w 1995 roku o działająca w Tychach jest jedną z najdłużej działających palarni na Śląsku. W swojej ofercie posiada szeroką gamę wypalanych na miejscu ziaren, również bezkofeinowych. Kawy bazkofeinowe pochodzące z Brazylii czy Kolumbii cieszą swoimi czekoladowo – orzechowymi aromatami, nie dostarczając do organizmu dawki kofeiny. Niewielka palarnia zapewnia indywidualne podejście do klienta i oferuje pomoc w wyborze odpowiedniej dla nas mieszanki ziaren. Kawa zapakowana w gustowne, jutowe worki idealnie nada się na prezent, nie tylko dla zagorzałego kawosza.

Dla kogoś chcącego nieustannie cieszyć się smakiem ulubionego czarnego napoju, często dobrym rozwiązaniem będzie kawa bezkofeinowa. Sklep online prowadzony przez palarnię daje nam możliwość kupienia kawy odpowiednio dobranej pod kątem pochodzenia, stopnia wypalenia i gwarantuje najwyższą jakość i świeżość ziaren. Dostępny pod adres kawosz.com.pl

5.00 śr. ocena (99% punktów) - 1 głos