Obecnie tatuaże stają się coraz bardziej popularne i nie są już kojarzone z byłymi więźniami, czy młodzieńczą ciekawością. Współczesny tatuaż stanowi nie tylko modną ozdobę dla skóry, ale jest przede wszystkim jednym ze sposobów na wyrażenie siebie. Po tatuaże sięgają nie tylko młode osoby, ale również starsi. Tatuaże nie są już czymś niespotykanym – w sumie nie ma co się dziwić, skoro do dyspozycji mamy całą paletę barw, a tatuażysta może wytatuować Ci wszystko co tylko zechcesz.
Jak dbać o świeży tatuaż?
Jeśli chcesz zachować jak najdłużej swój nowy tatuaż, pełen barw i żywych kolorów to zadbaj o jego pielęgnację.
Zaraz po wykonaniu tatuażu, w celu odpowiedniego wygojenia, należy:
- w ciągu dnia przemywać tatuaż co 4 godziny, najlepiej szarym mydłem z wodą,
- po każdym umyciu zadbaj o odpowiednie nawilżenie, nakładając cienką warstwę środka nawilżającego wskazanego przez tatuażystę w Twoim studio. Najczęściej stosowane i polecane to Bepanthen (maść, nie krem) lub Alantan. W ostatnim czasie pojawił się również bardzo fajny krem „Easy Tattoo” (nie klei się),
- wychodząc z domu lub kładąc się spać, zabezpieczaj tatuaż folią, wcześniej pokrywając go cienką warstwą kremu lub maści. Staraj się folie używać jak najrzadziej przez te pierwsze dni. Tatuaż najlepiej goi się jak jest odsłonięty i ma dostęp do powietrza. Im szybciej zrezygnujesz z folii tym lepiej dla Twojego tatuażu,
- nie opalaj tatuażu przez miesiąc od wykonania zabiegu.
Nowy tatuaż a picie alkoholu
Przed udaniem się na zabieg tatuowania nie możesz spożywać alkoholu, ta zasada obowiązuję również po wykonanym tatuażu. Okres abstynencji po wykonanym zabiegu wynosi min 5-7 dni i warto go przestrzegać chcąc uniknąć nieprzewidzianych skutków ubocznych.
Spożywanie alkoholu w okresie, kiedy nie powinno się pić, może powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne i wpływać negatywnie na proces gojenia nowego tatuażu. Alkohol działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, co może zwiększyć krwawienie i spowodować rozmycie linii tatuażu. Ponadto, alkohol może wpływać na krzepliwość krwi, co zwiększa ryzyko krwawienia i zwiększa ryzyko powstania siniaków.
Wizyta na siłowni ze świeżym tatuażem
Jeśli zastanawiasz się czy możesz pójść na siłownię ze świeżym tatuażem, to na pewno nie zalecane jest to w pierwszych kilku dniach. Jednak najlepiej ocenić samemu, ponieważ jest to sprawa indywidualna zależna od organizmu i jego szybkości regeneracji. Jeśli po powrocie z siłowni zaobserwujesz pogorszenie się stan zapalnego twojego nowego tatuażu, to lepiej odpocznij kilka dni od treningów i daj czas skórze na regenerację. Z reguły to powinno się odczekać od 7-14 dni.
Jak utrzymać wyrazisty kolor tatuażu?
Świeżo wykonany tatuaż, z pewnością jest żywy i wyrazisty, jednak z czasem kolory mogą blaknąć i nabierać zielonkawego odcienia. Jeśli chcesz temu zapobiec, powinieneś dbać o swój tatuaż przez cały czas, a nie tylko podczas jego gojenia. Największym wrogiem Twojego tatuażu, niestety jest słońce. Podczas opalania, skóra się starzeję, a pigmenty tatuażu płowieją, przez co z czasem staję się on mdły i wygląda nieestetyczni. Aby utrzymać wyrazisty kolor tatuażu unikaj nadmiernego opalania, a wychodząc z domu w okresie wiosenno-letnim stosuj kremy z filtrem UV.
Jakie kosmetyki do pielęgnacji tatuażu?
Odpowiednia pielęgnacja pozwoli zachować Twój tatuaż w dobrej kondycji przez długie lata. Dbanie o tatuaż to w gruncie rzeczy, dbanie o obszar skóry, którą pokrywa. Jak już wcześniej zostało wspomniane, chcąc zapobiec blaknięciu tatuażu należy stosować kremy z filtrem UV – najlepiej 50 SPF. Poza tym, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie, na rynku dostępna jest masa, różnych kremów do tatuaży. Jednak po zagojeniu, wystarczy, że będziesz używać swój ulubiony krem czy balsam nawilżający/natłuszczający. Ważne by pamiętać o systematycznym nawilżaniu i robić to najlepiej codziennie.