Człowiek w swoim życiu napotyka wiele problemów. Mogą być one różnej skali i niektóre z nich rozwiążemy bardzo szybko, lecz nad innymi będziemy się głowić długimi godzinami. Wielu kłopotów da się jednak uniknąć jeśli tylko zawczasu podejmiemy odpowiednie środki zaradcze. Niedługo zima ponownie zaskoczy drogowców, lecz kierowcy mogą się do niej przygotować, by rano przekręcając kluczyk w stacyjce usłyszeć radosny dźwięk silnika. W tym czasie mróz i obfite opady śniegu nie muszą być nam straszne, gdyż przeprowadzając krótki serwis naszego samochodu będziemy mieć pewność, że nas nie zawiedzie. Co więc zrobić i jakie czynności wykonać? O tym wszystkim dowiemy się z niniejszego artykułu.
Jak chronić samochód przed zimą?
Jak podnieść komfort i własne bezpieczeństwo podczas kierowania autem w czasie nadchodzącego sezonu? Na bezpieczną jazdę składają się dwa główne czynniki – ludzki i mechaniczny. Kierowcy powinni sugerować się zdrowym rozsądkiem i dostosować swoją jadzę do panujących warunków, a nasz samochód musi być w perfekcyjnym stanie technicznym. Przygotowanie auta do zimy nie jest trudne, lecz postanowiliśmy przygotować dekalog niezbędnych czynności serwisowych.
1. Opony zimowe
Nadchodzący sezon należy powitać wymianą opon na zimowe. Ich bieżnik powinien mieć co najmniej 4mm głębokości, gdyż tylko w takim przypadku będą one spełniać swoje zdanie. Posiadany przez nas komplet kół nie może być też wyjątkowo stary, albowiem guma z czasem parcieje i może nam zrobić niemiłego psikusa podczas jazdy.
Kiedy należy dokonać wymiany ogumienia? Nie ma uniwersalnego terminu, lecz poleca się to robić gdy temperatura na podwórku regularnie spada poniżej 7 stopni. Niektórzy kierowcy swoje przygotowania do nowego sezonu kończą na zmianie opon, lecz jest wiele czynności do wykonania, które podniosą nasze bezpieczeństwo na drodze.
2. Akumulator, alternator i pasek klinowy
Po zmianie opon trzeba też dokonać analizy tego, co znajduje się pod maską samochodu. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest akumulator. Warto ocenić jego stan techniczny oraz kondycję zacisków. Prąd powinien przepływać przez nie bez najmniejszego problemu, ponieważ dopiero gdy będą w doskonałej formie nie będziemy mieli problemu z rozruchem silnika.
Alternator odpowiada za ładowanie ogniwa w aucie podczas jazdy, więc jego usterka może być bardzo inwazyjna dla całego samochodu. Awaria tego podzespołu sprawia, że energia w zasobniku nie jest na bieżąco uzupełniania, przez co może się ona „skończyć”, a akumulator ulegnie rozładowaniu. Nie tylko awaria alternatora może wpłynąć na problemy z rozruchem auta. Poruszając się samochodem po mieście na krótkich odcinkach, alternator może nie być w stanie naładować do końca akumulatora. W takim wypadku dobrze jest zaopatrzyć się w prostownik samochodowy. Ich szeroki wybór będą mogli Państwo znaleźć m.im na sklepie: https://specnarzedzia.pl/120582-prostowniki-do-akumulatora-samochodowe-i-z-rozruchem
Równie ważną funkcję w tym układzie pełni także pasek klinowy, gdyż to właśnie on dba o właściwą pracę alternatora. Trzeba jednak pamiętać, że zużywa się on stosunkowo często, dlatego też trzeba go regularnie wymieniać.
3. Olej silnikowy
Tego typu produkt uważa się za całoroczny, więc nigdzie nie znajdziemy informacji kiedy go najlepiej zastąpić nowym. Z reguły podchodzi się do tej kwestii w bardzo indywidualny sposób i termin wymiany dobiera według własnych potrzeb. Nie dopuśćmy jednak do sytuacji, gdy będzie on w katastrofalnym stanie, gdyż może to mieć negatywny wpływ na pracę napędu. Trzeba też pamiętać, że olej silnikowy w niskich temperaturach gęstnieje i trudniej się on rozprowadza po konkretnych podzespołach, więc jego dobra forma to bardzo istotna kwestia.
4. Płyn chłodniczy
Wbrew pozorom chłodnica podczas zimy musi się ciężko napracować. Nie wolno bagatelizować tego modułu, albowiem może to prowadzić do poważnych awarii silnika, a w szczególności jego bloku i głowicy. Powinniśmy zatem zadbać o płyn chłodniczy, ponieważ to właśnie on w dużym stopniu odpowiada za właściwe działanie samochodu. Jego temperatura zamarzania powinna wynosić maksymalnie -37 stopni Celsjusza.
5. Płyn hamulcowy i hamulce
Niektórzy może nawet nie zdają sobie sprawy, że na oblodzonej i mokrej powierzchni droga hamowania może zwiększyć się nawet dwukrotnie. Warto więc przed zimą dokonać serwisu klocków oraz tarcz. Nie tylko te części układu należy poddać serwisowi, albowiem do tego grona dołączyć można także płyn hamulcowy. Z biegiem czasu jego właściwości spadają, przez co trudniej jest nam zatrzymać bezpiecznie auto. Należy go więc wymieniać regularnie – najlepiej co 2 lata lub po pokonaniu około 40 tysięcy kilometrów.
6. Zawieszenie
Utrzymanie nienagannej sterowności auta to główne zadanie zawieszenia, więc każde niepewne zachowanie samochodu na drodze może oznaczać problem. Trzeba więc zatroszczyć się o amortyzatory, wahacze czy kolumny McPhersona, by nie sprawiały one problemu podczas eksploatacji. Jest to bardzo ważne przed nadejściem zimy, gdyż w tym czasie warunki na jezdni bywają naprawdę różne i nieprzewidywalne.
Często spotykamy się z problemem ściągania pojazdu na jedną ze stron. W takim przypadku nie popadajmy jednak w panikę, bo nie musi to oznaczać awarii zawieszenia. Taką usterkę równie dobrze może powodować zbyt mała ilość powietrza w oponach i to właśnie na ogumienie powinniśmy rzucić swoje pierwsze podejrzenia zaistnienia takiej sytuacji.
7. Płyn do spryskiwaczy oraz szyby i wycieraczki
Z pomocą płynu do spryskiwaczy jesteśmy w stanie zachować czystość szyb, a przez to zwiększyć pole widzenia z wnętrza kabiny pasażerskiej. Każdy taki preparat dedykowany specjalnie na okres zimowy oparto na alkoholu, gdyż w ten sposób jest on w stanie przetrwać naprawdę niskie temperatury. Co jednak charakteryzuje produkt najwyższej jakości? Cechuje się on tym, że posiada świetne właściwości myjące, dobrze smaruje wycieraczki oraz nie sprawia żadnego zagrożenia dla lakieru.
Każda szyba powinna być w gładka, bez żadnych rys. Jeśli jednak takie się pojawią, ale nie są zbyt głębokie, to można podjąć próbę ich usunięcia. Dzięki temu uzyskamy pełen komfort podczas obserwacji otoczenia. Odtłuszczanie także nie wydaje się złym pomysłem, tak samo jak zastosowanie preparatów zapobiegających parowaniu okien.Za widzialność odpowiadają również wycieraczki, których pióra powinny bardzo dobrze zbierać wszelkie zanieczyszczenia, by bez żadnych problemów oczyścić szybę.
8. Karoseria i zamki
Choć piaskarki wyglądają mało atrakcyjnie, to ich widok na śliskiej jezdni stanowi bardzo uroczy widok. Dzięki nim nie ślizgamy się na drodze i mamy przejezdnych większość ulic. Zawsze jednak istnieje druga strona medalu i teraz przyjrzyjmy się właśnie jej. Sól bardzo źle wpływa na karoserię samochodu, gdyż potrafi ją rysować. Powoduje ona też korozję, z którą niesamowicie ciężko walczyć. W tym przypadku zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, lecz jak uniknąć rdzy na karoserii? Po pierwsze wszelkie ubytki w powłoce należy uzupełnić, a po wykonaniu tej czynności zajmijmy się woskowaniem i polerowaniem.
Niewątpliwie integralną częścią karoserii są oczywiście zamki, których nie powinno się niczym smarować. Z dużym prawdopodobieństwem po zastosowaniu produktów takich jak WD-40 będziemy mieli jeszcze większe problemy z dostaniem się do środka pojazdu i uzyskamy efekty całkowicie odwrotne od zamierzonych. Przydatny okazać się może jedynie odmrażacz, ponieważ to dzięki niemu z łatwością otworzymy drzwi w naszym samochodzie.
9. Świece żarowe i zapłonowe
Po drogach jeździ wiele samochodów. Jedne z nich mają silnik diesla, a jeszcze inne posiadają napęd benzynowy. Różnią się one w swojej konstrukcji i przygotowanie ich do sezonu zimowego nieco się różni. Jednostki wysokoprężne do właściwego działania potrzebują świec żarowych, których zadaniem jest ogrzanie paliwa do rozruchu. Niewłaściwa praca tego modułu może być zatem wielce problematyczna i prowadzić do braku rozruchu. W przypadku tych drugich motorów podobna sytuacja ma się z świecami zapłonowymi. Wytwarzają one iskrę niezbędną do odpalenia silnika, więc muszą być one zawsze w dobrym stanie.
10. Ubezpieczenie z pakietem asstistance
W powiedzeniu, że przezorny zawsze ubezpieczony jest sporo prawdy. Pakiet assistance może się wydawać zbędnym wydatkiem, lecz warto go wykupić ze względu na usługi, które nam oferuje. W zimę ciężko przewidzieć przyszłe zdarzenia na drodze, dlatego też często możemy potrzebować pomocy innych. Czasem zapewne zdarzyło nam się, że samochód było trzeba holować do domu czy zorganizować pojazd zastępczy. Dzięki tego typu polisie nie będziemy musieli się martwić o ewentualny serwis w czasie podróży, gdyż wystarczy jeden telefon, by nasz ubezpieczyciel przyjechał nam z odsieczą.
Przygotuj samochód przed zimą
Auto powinniśmy serwisować przez cały rok, jednak to szczególnie zimą trzeba zwrócić uwagę na jego stronę mechaniczną. Warunki panujące w tym czasie na drogach potrafią być naprawdę zdradzieckie, więc każdy chciałby czuć się bezpiecznie. Wymienione przez nas czynności nie wymagają dużych nakładów finansowych, tym samym warto je wykonać. Jeśli jednak nie znamy się na pojazdach, to zawsze możemy skorzystać usług mechaników. Przed sezonem w warsztatach często organizowane są akcje serwisowe, a ich koszt jest naprawdę niewielki. Wykonując taki przegląd będziemy mieć pewność, że samochód nas nie zawiedzie, a swoją powinność wykonaliśmy tak jak należy.
Do naszego artykułu można trafić wpisując w wyszukiwarce następujące frazy:
- jak zabezpieczyć samochód przed zimą
- przygotuj samochód przed zimą
- jazda samochodem zimą porady
- jak chronić samochód przed zimą