Mysz komputerowa jest nieodzowna w pracy i podczas rozrywki. Nawet posiadacze laptopów, mogący korzystać z touchpada, często wybierają mysz ze względu na komfort korzystania. Jaka mysz jest najlepsza? Przede wszystkim taka, która zapewnia nam wygodę. W dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Po inną mysz sięgają gracze, inną wybierają graficy, a jeszcze inna sprawdzi się u pisarzy i osób przeglądających strony internetowe. Istnieje kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę: nie tylko jej rodzaj, ale także czułość lub profil. Podstawową kwestią jest określenie, czy lepsza będzie mysz przewodowa czy ta pozbawiona kabli.

1. Mysz przewodowa
2. Mysz bezprzewodowa
3. Podsumowanie

Kilkugodzinne używanie myszy, która nie pozwala na ergonomiczne korzystanie, bardzo szybko wywoła dyskomfort, a w długotrwałej perspektywie może odbić się na zdrowiu.

Mysz przewodowa

Myszki przewodowe polecane są użytkownikom, którym zależy na stabilnej pracy bez zakłóceń. Chętnie sięgają po nie także gracze. Ich wybór podyktowany jest faktem, iż dzięki kablowi nie dochodzi do opóźnień dostrzegalnym pomiędzy ruchem myszy a zmianą położenia kursora. Im mniejsze spowolnienie, tym lepszy komfort gry albo pracy, a dzięki temu także lepsze rezultaty, głównie w przypadku gier sieciowych. Przykładowe myszy przewodowe można zobaczyć na stronie: https://www.oleole.pl/myszy-komputerowe,komunikacja-z-komputerem_2!bezprzewodowa.bhtml.

Czy myszy przewodowe mają jakieś wady? Najbardziej oczywistym minusem może być przeszkadzający w wykonywaniu ruchów kabel. Plączący się przewód bywa trudny do opanowania. Zdarza się także, że konstrukcja czy usytuowanie biurka utrudnia prawidłowe podłączenie myszy do komputera. Zakres może być wówczas zbyt mały, a sytuacja wymuszać na użytkowniku reorganizację przestrzeni działania.

Mysz bezprzewodowa

Zaletą myszy bezprzewodowych jest wygoda korzystania i uniwersalność. Nie musimy martwić się o kabel, który w wielu przypadkach poważnie ogranicza ruchy. Można także myszą bezprzewodową posługiwać się z większych odległości, na przykład wówczas, gdy planujemy obejrzeć film z perspektywy kanapy, ustawiając komputer na stabilniejszej podstawie. Także urządzenia mobilne można obsługiwać za pomocą takich myszek. W takim przypadku godne polecenia są myszki o mniejszych wymiarach, z którymi zapoznać się można chociażby tutaj: https://www.oleole.pl/myszy-komputerowe,komunikacja-z-komputerem_2!przewodowa.bhtml.

Jakie są wady myszy bezprzewodowych? Przede wszystkim konieczność wymiany baterii: musimy to robić regularnie, aby zachować ciągłość pracy. Dobrą wiadomością jest to, że lepszy sprzęt i dobre baterie wydłużają ten czas i na jednej baterii można działać nawet przez kilka miesięcy. W przypadku urządzeń bezprzewodowych występuje również opóźnienie pomiędzy ruchem myszy a faktyczną reakcją kursora, o czym wspomnieliśmy już wyżej.

Podsumowanie

Jaki wybór będzie w takim razie najlepszy? To zależy. Jeśli priorytet stanowi stabilna praca pozbawiona zakłóceń, lepiej sprawdzi się w tej roli mysz przewodowa. Jeśli natomiast liczy się wygoda i uniwersalność, stawiajmy na mysz bez kabla. Oczywiście, pod uwagę należy wziąć dodatkowe parametry. Myszy dostępne są w wersji laserowej i optycznej. W pierwszym przypadku do czynienia mamy z większą precyzją, ale i wyższą ceną. Wartość DPI wskazuje na czułość myszy: im wyższa, tym szersze możliwości regulacji. Na rynku dostępne są także myszy dla osób prawo- i leworęcznych oraz modele uniwersalne. Zwróćmy również uwagę, czy konstrukcja myszy odciąża nadgarstek.