Filmowanie dronem to fascynująca pasja, która pochłania coraz więcej osób. Drony stają się łatwiej dostępne, dzięki czemu już nie tylko profesjonalne filmy kinematograficzne sięgają po ten format, lecz również amatorzy, którzy kręcą ujęcia z lotu ptaka dla własnej uciechy. Zanim zdecydujesz się na zakup drona, uruchomienie i nagranie filmu, zapoznaj się z naszym poradnikiem, dzięki któremu będziesz w stanie stworzyć coś lepszego, niż większość początkujących, a na dodatek będziesz mieć pewność, że nie naruszasz przepisów prawnych.
Filmowanie dronem a prawo lotnicze
Zacznijmy od tematu, który budzi największe kontrowersje wśród amatorów, a mianowicie przepisów prawnych. Wiele osób jest oburzonych faktem, że ktoś reguluje sposób używania dronów, skoro są to zabawki dostępne w supermarketach. Prawda jest niestety taka, że dron to urządzenie, które potrafi wyrządzić ogromne szkody i osoba, która decyduje się na lot, musi znać podstawowe przepisy ruchu lotniczego. W polskiej przestrzeni powietrznej są strefy, w których loty dronem są całkowicie dozwolone, w innych można latać wyłącznie na określonych warunkach.
Jeśli jesteś hobbystą, a twój dron waży więcej niż 650 g (obecnie z popularnych urządzeń wyłącznie DJI Spark waży mniej), nie możesz latać w miastach, w pobliżu budynków i ludzi. Absolutnie zabronione jest także latanie w promieniu 1 km od lotnisk, a w promieniu do 6 km za zgodą Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jeśli chcesz mieć większe możliwości, musisz zdobyć świadectwo kwalifikacji, które uzyskuje się po zdaniu praktycznego i teoretycznego egzaminu państwowego na operatora drona.
Najlepsze ustawienia kamery podczas filmowania
Kwestie bezpieczeństwa mamy za sobą, więc czas na to, co interesuje cię najbardziej. Jak ustawić kamerę, by uzyskać film w najlepszej jakości? Choć wiele zależy od samych parametrów kamery (dron DJI Phantom 4 Advanced czy Mavic Pro daje o niebo lepsze rezultaty, niż starsze generacje DJI Phantom 3), to jest kilka uniwersalnych zasad, do których warto się stosować, bez względu na to czy używasz profesjonalnego drona, czy sprzętu z niższej półki cenowej.

W kontekście filmu najważniejsze jest dostosowanie shutter speed do ilości klatek na sekundę. Wartość shutter speed powinna być zawsze dwukrotnie wyższa, niż fps. To żelazna zasada stosowana w profesjonalnej kinematografii, która pozwala na uzyskanie naturalnego rozmycia ruchu, które dodaje dynamizmu i sprawia, że obraz dla ludzkiego oka jest jak najbardziej optymalny. Oczywiście aby kontrolować shutter speed, musisz zakładać filtry szare na obiektyw, tak by przy dużym nasłonecznieniu obraz nie był prześwietlony.
Kolejne rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, to balans bieli dostosowany do warunków (większość dronów oferuje gotowe ustawienia dla słonecznej pogody, pochmurnej czy zachodu słońca), czułość ISO (im niższa, tym mniej szumów na obrazie) oraz format NTSC lub PAL. Choć ten ostatni parametr staje się coraz mniej istotny, to jednak dla Europy przyjmuje się PAL, więc lepiej korzystać z tej opcji.
Wszystko pozostałe zależy od umiejętności operatora drona. Tylko przez praktykę nauczysz się gładkich, nieporuszonych ujęć, które ogląda się z przyjemnością. Generalnie rzecz ujmując, musisz dążyć do jak najwolniejszych ruchów kamery, bez nieprzemyślanych zmian kąta widzenia kamery. To właśnie w ten sposób osiągniesz efekt znany z profesjonalnych filmów pełnometrażowych.