Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, czym zajmuje się spedycja międzynarodowa, przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim przydatne wskazówki dotyczące dobrych spedycji zagranicznych.

Kiedy potrzebujesz firmy, która zajmie się transportem produkowanych lub sprowadzanych przez Ciebie towarów, zwracasz się do firmy spedycyjnej. To ona zorganizuje cały transport – od planowania począwszy, przez załatwienie wszystkich formalności, po znalezienie odpowiedniej firmy transportowej (czyli tej, która przewiezie towar z punktu A do punktu B). To na spedytorze będzie ciążyć odpowiedzialność za zadbanie o jakość transportu. Jest to szczególnie istotnych przy takich ładunkach jak żywność, która musi być przewożona zgodnie z surowymi normami prawnymi, czy delikatne towary narażone na zniszczenie w czasie transportu.

Spedytorzy często zajmują się nie tylko wynajęciem odpowiednich firm transportowych, ale sami również posiadają flotę samochodową niezbędną do przewożenia ładunków. Posiadanie własnej floty ciężarówek nie wyklucza oczywiście możliwości wynajęcia przez spedytora innych firm transportowych, jeżeli jest to korzystniejsze w danym wypadku.

Dlaczego warto zdecydować się na usługi spedytora

Oczywiście, każda firma może sama zająć się transportem swoich towarów, ale w praktyce jest to bardzo pracochłonne, wymaga doświadczenia w branży – posiadania wielu odpowiednich kontaktów oraz znajomości specyfikacji różnych rynków (inaczej będzie wyglądał transport z Francji do Polski, inaczej transport do Niemiec). Jest to potrzebne chociażby do porównywania cen różnych zagranicznych przewoźników, co zaś pozwoli na wybranie najbardziej ekonomicznego rozwiązania.

Oczywiście spedytor spedytorowi nie równy i warto dobrze zastanowić się nad wyborem firmy – szczególnie jeśli zamierzasz korzystać z jej usług często i długo. Dobre spedycje transportowe posiadają wymagane przez przepisy uprawnienia – przede wszystkim Licencję na Zarobkowy Przewóz Rzeczy wydaną przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego czy Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Międzynarodowym Transporcie Rzeczy.
Ważne też, by firma mogła przedstawić dobre opinie i referencje na swój temat – to oznaka, że jej działalność jest doceniana przez inne firmy, takie jak Twoja.

5.00 śr. ocena (99% punktów) - 2 głosów