W dzisiejszych czasach człowiek nie potrafi żyć bez energii elektrycznej. Spotyka się ją niemal na każdym kroku, co jest efektem ciągle rozwijającej się cywilizacji. Z prądu korzystamy nie tylko w domu czy podczas pracy, ale także podróżując samochodem. Oczywiście w aucie nie używamy napięcia z sieci, gdyż potrzebną nam energię do rozruchu lub zasilenia radia i świateł magazynujemy w akumulatorze. Trzeba jednak pamiętać, że każde ogniwo ulega zużyciu, dlatego też należy je prawidłowo użytkować, by spełniało swoją funkcję przez wiele lat.
Jakie zjawiska powodują rozładowanie akumulatora
Jazda na krótkich dystansach może być zabójcza dla akumulatora, albowiem podczas ich pokonywania alternator często nie rekompensuje straty energii zużytej podczas uruchomiania silnika. W takiej sytuacji ogniwo przez cały czas pozostaje nie w pełni naładowane, co ciągnie za sobą niemiłe konsekwencje. Warto więc dokonać analizy tego, jakie trasy codziennie przemierzamy i na tej podstawie określić czy nasz zasobnik wymaga bezpośredniego spotkania z prostownikiem samochodowym. Ceny dobrych prostowników samochodowych zaczynają się już od 100zł.
Niskie i wysokie temperatury także mają wpływ na kondycję akumulatora. Podczas mrozów elektrolit staje się nieco słabszym przewodnikiem, więc trudniej jest mu „oddać” zgromadzoną energię. Problem z rozruchem może wystąpić też w czasie upałów. Związane jest to ze zjawiskiem tak zwanego samorozładowania, które objawia się, gdy rtęć na termometrze wskazuje 30 stopni.
Jak się ratować przed brakiem energii w akumulatorze
Sprawdź podstawowe parametry akumulatora
Użytkując auto warto regularnie badać napięcie akumulatora. Powinno ono wynosić nieco więcej niż 12V w czasie spoczynku i około 14V w trakcie ładowania. Bardzo ważna w funkcjonowaniu ogniwa jest też ilość znajdującego się weń elektrolitu, którą w razie potrzeby należy uzupełniać wodą destylowaną. Gęstość tej substancji także dużo mówi na temat sprawności zasobnika energii. Najlepiej gdy zawiera się ona w przedziale 1,27-1,28 kg/l, gdyż inna wartość sugeruje konieczność wymiany akumulatora.
Regularnie ładuj akumulator
Systematyczne doładowywanie akumulatora to podstawa. Trzeba jednak wiedzieć jak to robić, ponieważ niewłaściwe przeprowadzenie tego procesu może odnieść odwrotne skutki od oczekiwanych. Każde ogniwo lubi być traktowane niskim prądem, najlepiej takim, które nie przekracza 1/10 jego pojemności. Jeśli jednak samodzielnie nie potrafimy określić jakie parametry należy zastosować, świetnym partnerem okaże się prostownik mikroprocesorowy.
Zadbaj o czystość akumulatora
Brak zabrudzeń na ogniwie to bardzo ważna kwestia, ponieważ jakiekolwiek nieczystości przyspieszają rozładowanie, które jest efektem występowania tak zwanych prądów pełzających. Kondycja obudowy to jednak nie wszystko, gdyż liczą się też klemy i zaciski. Należy je doprowadzić do możliwie najlepszego stanu, by akumulator mógł bez problemu spełniać swoje zadanie.
Zwróć uwagę na odbiorniki i stan techniczny auta
Może się zdarzyć, że energii w zasobniku będzie ubywać nawet podczas postoju. Prawdopodobnie w takiej sytuacji będziemy świadkami nadmiernego „podkradania” prądu przez niektóre odbiorniki. Pierwszym podejrzanym jest tutaj alarm lub niefabryczne radio, które często pobiera więcej prądu od urządzeń fabrycznie montowanych w samochodzie.
Pod maską silnika kryje się też alternator. Jest to ważny moduł, ponieważ to właśnie on odpowiada za ładowanie akumulatora podczas jazdy. Niewłaściwe jego działanie może zatem powodować notorycznie niedoładowane lub przeładowane ogniwa, a obie te sytuacje są dla niego równie groźne.
Poświęć chwilę dla akumulatora, by działał przez długi czas
Utrzymanie ogniwa w dobrym stanie nie powinno nikogo przerosnąć. Nakłady kapitałowe na przeprowadzenie krótkiego serwisu nie są specjalnie wysokie, więc warto je ponieść. Dzięki wykonaniu kilku omówionych przez nas czynności akumulator będzie w dobrej formie i odwdzięczy się za okazaną mu troskę poprzez długoletnią, bezproblemową pracę.
Więcej na elektrotools.pl