Dbanie o nasze zęby ma zarówno charakter zdrowotny, jak i czysto estetyczny. Każdemu z nas zależy na obu tych aspektach, dlatego codziennie korzystamy ze szczoteczek. Tych na rynku jest coraz więcej, więc nie może dziwić, że czasami możemy się pogubić. Dziś przyglądamy się, czym różnią się szczoteczka soniczna, a elektryczna.

Szczoteczki elektryczne towarzyszą nam od dłuższego czasu i można je znaleźć w wielu domach, niemniej szczoteczka soniczna to dla wielu użytkowników nowość. Niektórzy uważają, że oba typy szczoteczek działają tak samo, natomiast dla innych, szczoteczki soniczne to wciąż zagadka. Próbujemy ją dla was rozwiązać.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Kiedy zastanawiamy się, czy lepsza będzie szczoteczka soniczna czy elektryczna warto dowiedzieć, się w czym tkwi różnica między oboma rodzajami. Obie przecież można nazwać szczoteczką elektryczną. Tym, czym się różni szczoteczka soniczna zauważalne jest już na pierwszy rzut oka. Tradycyjny, elektryczny model do szczoteczka rotacyjna. Charakteryzują się zatem okrągłą główką, która pozwala dokładnie umyć zęby. Kształt główki czyszczącej szczoteczki sonicznej jest podłużny. Inaczej niż szczoteczki rotacyjne, szczoteczką soniczną myje się zęby ruchem bok w bok, dzięki czemu samo czyszczenie przypomina nieco używanie szczoteczki manualnej. Jednak szczoteczkę soniczną wyróżnia inna cecha, niż tylko główka i ruch. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do szczoteczek elektrycznych w szczoteczkach sonicznych znajdziemy również silniczek, emitujący falę dźwiękową o częstotliwości około 260Hz, jak to ma miejsce m.in. w szczoteczkach sonicznych Oral-B. Zatem szczoteczka soniczna posiada dodatkową przewagą w porównaniu ze szczoteczkami elektrycznymi, gdyż skuteczność mycia zębów z wykorzystaniem zastosowanej technologii lepiej dba o jamę ustną.

Na co zwrócić uwagę, przeglądając szczoteczki soniczne?

Zarówno dobra szczoteczka elektryczna, jak i model soniczny, powinny cechować się kilkoma parametrami, które wpływają na higienę jamy ustnej. Oczywiście wiele zależy od samych użytkowników, jak chociażby częstotliwość i technika mycia zębów. Niemniej jeśli chodzi o szczoteczkę, kilka jej funkcji może okazać się szczególnie przydatne. Ważny jest chociażby czujnik siły nacisku, który pozwala nam kontrolować technikę szczotkowania. Wiele osób mocno dociska włosie, w celu uzyskania lepszego efektu. Jest to błąd, który może wpłynąć negatywnie nie tylko na zęby, ale także gorszej pielęgnacji dziąseł. Dokładniejsze umycie trudno dostępnych miejsc zapewnią także ruchy szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne.

ARTYKUŁ OPRACOWANY PRZEZOral-B