Zdobywanie wiedzy i nabywanie umiejętności, które mają pomóc przetrwać w ekstremalnych warunkach terenowych lub pogodowych, to ten rodzaj aktywności, który w ostatnich latach wyraźnie zyskuje na popularności. Survivalem pasjonuje się coraz więcej osób, co zawdzięczamy m.in. rosnącej liczbie amatorów i profesjonalistów chętnych do dzielenia się swoją wiedzą na temat sztuki przetrwania, jak również dużej dostępności wysokiej klasy wyposażenia, które pozwala rozwijać się tej formie rekreacji i ją uzupełniać.

Oczywiście survival w swojej pierwotnej formie ma zapewnić przetrwanie bez dostępu do zaawansowanego sprzętu technicznego, ale trudno wyobrazić sobie jakiegokolwiek miłośnika survivalu, który nie posiadałby na swoim wyposażeniu przynajmniej jednego noża. Nóż survivalowy to podstawowe wyposażenie każdego, kto pasjonuje się tą formą rekreacji-aktywności i dlatego warto poświęcić choć chwilę czasu na wybór tego typu sprzętu. Ogromny wybór tego typu noży znajdziemy w sklepie internetowym sharg.pl

Typy noży survivalowych

W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy noży survivalowych. Są to noże składane, często określane mianem scyzoryków oraz noże ze stałą głownią. Te drugie mają zwykle dłuższe i bardziej masywne ostrze, przez co wyglądają na bardziej profesjonalne i chętnie wybierane są przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z survivalem. Tymczasem również noże składane mogą pochwalić się długą listą zalet, z uniwersalnością ich zastosowań na czele. Składany nóż survivalowy można schować w kieszeni spodni lub kurtki, nie trzeba troczyć go do paska lub chować we wnętrzu plecaka, dzięki czemu zawsze będziesz mieć go pod ręką. Ze względu na mniejsze rozmiary jest to również nóż lżejszy od klasycznego noża z ciężką, stałą głownią.

Oczywiście wybór typu noża w największym stopniu zależy od tego, do jakich zastosowań będziemy go potrzebować. Niewielki nóż składany pozwoli wykonać proste prace obozowe, ale nie zastąpi funkcjonalności dużego noża ze stałą głownią, przy pomocy którego większość takich prac będzie wykonana w znacznie szybszym czasie i przy dużo mniejszym wysiłku z naszej strony.

Czym powinien wyróżniać się dobrej klasy nóż survivalowy?

Niezależnie od typu, porządny nóż survivalowy powinien charakteryzować się dobrą wytrzymałością, solidną konstrukcją odpowiednio wyprofilowanej rękojeści (powinien dobrze leżeć w ręce, co jest szczególnie ważne przy wykonywaniu prac wymagających użycia większej siły) i trwałością ostrza. Nie warto wybierać noży wykonanych z miękkiej stali, ponieważ taki nóż bardzo szybko się stępi. Nóż survivalowy nie musi posiadać przesadnie długiego ostrza. Zalecanym optimum w przypadku noży składanych będzie ostrze o długości 7-10cm, a w przypadku noży ze stałą głownią około 15cm. Warto pamiętać, że nóż o dłuższym ostrzu może być kłopotliwy w użyciu, zwłaszcza w przypadku osób o mniejszym doświadczeniu w posługiwaniu się nożami survivalowymi.

Alternatywa dla noża survivalowego

Jeśli z pewnych względów nie zamierzasz korzystać z noża, alternatywą dla niego może być maczeta lub niewielka siekiera. Częstym wyborem miłośników survivalu są również tzw. multitool, czyli wielofunkcyjne narzędzia składające się z kilku-kilkunastu różnych typów ostrzy, przeznaczonych do realizacji różnorodnych prac biwakowych.