Zastanawiacie się, co składa się na sukces przedsiębiorstwa? Niewątpliwie jednym z elementów jest dobrze dobrany i zgrany zespół. Każdemu właścicielowi firmy powinno zależeć na tym, aby posiadać pracowników wykwalifikowanych i odpowiednio zmotywowanych. Łatwiejsze jest zrealizowanie – przynajmniej w teorii – tego pierwszego zadania. Wszystko dlatego, że można porównać zdobyte wykształcenia czy ukończone kursy. Co jednak zrobić, aby wybrani – na etapie rekrutacji – podwładni byli potem odpowiednio zaangażowani w swoje poczynania? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie, a więcej nt motywacji znajdziecie na twoja-motywacja.pl

Odpowiednie wynagrodzenie

Chcecie właściwie motywować pracowników do efektywniejszej pracy? Bez wątpienia najważniejszym czynnikiem dla każdego podwładnego jest aspekt finansowy. Jest chyba oczywiste, że ludzie, którzy mogą zapłacić swoim pracownikom godziwe pieniądze mają szanse liczyć, że będą oni wykonywać swoje zadania dokładnie, sumiennie oraz terminowo. Jeśli zatem macie taką możliwość, to nie oszczędzajcie na tym fakcie. Pamiętajcie bowiem, że w końcowym rozrachunku i tak dobrze na tym wyjdziecie. Pracownicy, którzy są zmotywowani wykonują swoje zadania profesjonalnie i fachowo, co oczywiście przekłada się na zyski i wizerunek całego przedsiębiorstwa. Ważne jest, aby płacić swoim ludziom minimum stawki rynkowe. Jeśli wypłaty będą poniżej tego poziomu, to niestety niektórzy podwładni nie będą do końca zmotywowani. Poza tym pewnie gro z nich będzie również szukać pracy u konkurencji. To wszystko nie sprzyja koncentracji i sprawnemu wykonywaniu obowiązków… Warto również zadbać o dobrze skonstruowany system premiowy, który będzie nagradzał najlepszych pracowników za ich trud i poświęcenie.

Jak motywować pracowników? Niezbędne są ciekawe wyzwania

Zastanawiacie się, jak motywować pracowników do efektywniejszej pracy? Poza gotówką warto zwrócić uwagę na ciekawe wyzwania. W naszym kraju nie brakuje ludzi, którzy chcą stale rozwijać swoje kwalifikacje i sprawdzać się na rozmaitych płaszczyznach. Jeśli będą wykonywać codziennie jedne i te same zadania, to prędzej czy później wkradnie się nuda oraz monotonia. Właściciele przedsiębiorstw muszą zatem zadbać, aby pracownicy mogli systematycznie poszerzać swoje umiejętności oraz wykonywać projekty, które będą stanowić dla nich zawodowe wyzwania. Ludzie często chcą sobie bowiem udowodnić, że potrafią pokonywać własne bariery. Dzięki temu szefostwo – przy optymalnej postawie – może liczyć na to, że tacy pracownicy nie będą charakteryzować się zbyt małą motywacją. Należy też wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Każdy właściciel powinien przynajmniej raz na czas organizować dla swoich pracowników kursy czy szkolenia. To też sprawi, że podwładni będą bardziej zmotywowani do efektywniejszej pracy w przyszłości. Dlaczego? Będą chcieli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Poza tym będą czuli wdzięczność, że pracodawca umożliwił im podnoszenie swoich umiejętności.

Każdy pracownik jest ważnym ogniwem!

W sporcie często mówi się, że za dobrego trenera zawodnicy chcą po prostu „umierać” na boisku. Dobry szef także powinien wytworzyć podobne zjawisko. Właściwym sposobem, aby motywować pracowników do efektywniejszej pracy jest pokazanie im, że każdy z nich jest ważną częścią przedsiębiorstwa. Chyba łatwo bowiem zrozumieć, że ludzie, którzy czują, że ich zdanie jest cały czas marginalizowane w końcu przestają starać się na 100%. Natomiast pracownicy, których opinie są co najmniej rozpatrywane mają wrażenie, że ich osoba jest ważnym elementem danej „układanki”. Każdy szef powinien zatem słuchać, co mają do powiedzenia jego podwładni. Rzecz jasna nie wszystkie pomysły trzeba od razu wprowadzać w życie. Istotne jest jednak to, aby żaden pracownik nie czuł, że jego zdanie jest lekceważone.

Zadbaj o integrację zespołu

Zastanawiacie się, co jeszcze trzeba zrobić, aby motywować pracowników do efektywniejszej pracy? Bardzo ważna jest też atmosfera. Badania pokazują bowiem, że lepsze wyniki osiągają ludzie, którzy czują do siebie chociaż minimalną sympatię. W związku z tym, warto systematycznie organizować wyjazdy integracyjne. Pracownicy będą mieli okazję poznać się, co na pewno korzystnie wpłynie na ich współpracę w przyszłości.

5.00 śr. ocena (99% punktów) - 1 głos