Jeżeli od dawna marzyłeś o tym, żeby zacząć obserwować nocne niebo, ale boisz się kupna teleskopu, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Teleskop nie jest Ci na razie do niczego potrzebny.

Wręcz przeciwnie, zbyt szybko kupiony teleskop może zepsuć Ci całą zabawę i sprawić, że już nigdy nie będziesz chciał spojrzeć na niebo. Dlaczego? Dlatego, że używanie teleskopu jest po prostu trudne, niezależnie od tego, czy kupisz drogi czy tani sprzęt. Istnieją co prawda zaawansowane teleskopy typu GO-TO, które automatycznie nastawiają się na ciekawe miejsca na niebie, dzięki którym nawet całkowity amator może oglądać rzadkie obiekty niebieskie, ale bez technologii pozostaje nadal tym samym amatorem, co wcześniej.

Po pierwsze: gołe oko i atlas nieba

Czego więc potrzeba początkującemu astronomowi? Z pewnością dobrego miejsca, w którym będzie mógł oglądać nocne niebo. Musi być oddalone od świateł miejskich, ale też bez przesady. Dziś ludzkie oko jest przyzwyczajone do ciągłego kontaktu ze światłem, potrzeba mu czasu, żeby oswoiło się z całkowitą ciemnością. To, co jest dobre dla profesjonalisty, niekoniecznie sprawdza się w przypadku amatora. Ogród lub park – to dobre miejsca na pierwsze obserwacje.

Drugą niezbędną rzeczą jest mapa nieba – może mieć ona postać obrotowej mapy nieba lub wydrukowanych na komputerze kartek, włożonych w koszulki A4. Teraz można zacząć zabawę – ustawić mapę na dzisiejszy dzień o godzinę (to, co widzimy na niebie, zmienia się w czasie roku i doby) i wyszukać najwidoczniejsze obiekty na niebie. Planety i najjaśniejsze gwiazdy są dobre na początek, później za ich pomocą będzie można wyznaczyć gwiazdozbiory i gromady gwiazd.

Krok drugi – lornetka

Kiedy już zaznajomisz się z wyglądem nieba i poczujesz, że nadszedł czas na kolejny krok, kup sobie lornetkę. Jej używanie jest znacznie wygodniejsze niż w przypadku teleskopu, można ją wszędzie ze sobą zabrać. Poza tym jej kąt widzenia jest większy i bardziej naturalny, łatwiej więc zauważysz ciała niebieskie.

Krok trzeci – teleskop

Gdy znasz już mapę nieba i potrafisz zauważyć najważniejsze planety i gwiazdozbiory, możesz pozwolić sobie na zakup teleskopu. Będąc w temacie, łatwiej podejmiesz decyzję na temat tego, które urządzenie będzie najlepiej odpowiadać na Twoje potrzeby. Wtedy możesz zajrzeć na stronę Sztucer.pl i kupić swój pierwszy prawdziwy sprzęt (znajdziesz tutaj również duży wybór latarek).

5.00 śr. ocena (99% punktów) - 1 głos