Wielkimi krokami zbliża się końcówka grudnia. To magiczny czas, kiedy mamy do czynienia ze Świętami Bożego Narodzenia. Dokładnie 24 grudnia jest – jak powszechnie wiadomo – Wigilia. Statystyki pokazują, że bardzo dużo Polaków… popada przez ten dzień (oraz ogólnie święta) w kłopoty finansowe. Wszystko dlatego, że chcąc je zorganizować po prostu się zadłużają (biorą kredyty, szybkie pożyczki w Internecie, pożyczają od znajomych itp.). Święta mijają, a długi niestety trzeba spłacać. Wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty… Jak uniknąć tego typu sytuacji? Co zrobić, aby zorganizować Wigilię z klasą, ale jednocześnie nie wydawać zbyt dużo kasy? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Zastaw się, a postaw się? To kiepski pomysł…

Znacie to powiedzenie? Niestety, bardzo dużo ludzi tak właśnie postępuje. Nie brakuje osób w naszym kraju, które mają kłopoty finansowe. Mimo wszystko chcą pokazać rodzinie czy znajomym, że są w stanie zorganizować święta „na bogato”. Koniec końców kończy się to oczywiście jeszcze większymi problemami finansowymi, ponieważ długi prędzej czy później muszą zostać spłacone. W związku z tym najważniejszą zasadą jest to, aby po prostu mierzyć siły na zamiary. Wydaje się, że najgorszym rozwiązaniem jest branie kredytów, szybkich pożyczek w Internecie czy od znajomych itd. tylko po to, aby zorganizować huczne święta. Generalnie najlepiej jest mieć odłożoną odpowiednią sumę pieniędzy na tego typu wydatki. Wiecie zatem, że musicie wydać kwotę „x” na organizację? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład już od lipca (czyli przez 6 miesięcy) odkładać gotówkę na ten cel. Co jednak zrobić, jeśli nie pomyśleliście o tym? Na pewno nie wolno porywać się z motyką na słońce. Lepiej jest zorganizować mniej huczne święta, ale potem przynajmniej nie mieć żadnych długów.

Jak oszczędzić na organizacji Wigilii? Nie przesadzaj z menu

Wiele osób zastanawia się, jak oszczędzić na organizacji Wigilii. W końcu trzeba zrobić aż 12 potraw! Czy jednak na pewno jest to konieczne? Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że nikt nie jest w stanie zjeść aż tylu dań w ciągu jednego wieczora. Jeśli zatem chcecie oszczędzić na organizacji Wigilii, to przygotujcie tylko najważniejsze potrawy. Ma to wiele zalet. Nie tylko więcej pieniędzy zostanie w Waszych portfelach. Poza tym zdecydowanie mniej jedzenia się potem zmarnuje. Trzeba też podkreślić, że osoby, które wychodzą z takiego założenia, mają też mniejsze kłopoty zdrowotne po świętach. Niestety, często bowiem dzieje się tak, że ludzie przy wigilijnych stołach nie do końca zachowują umiar, przez co potem ich żołądki dają o sobie znać… i całe święta nie są potem miło wspominane. Warto zatem wychodzić ze znanego założenia „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.

Samodzielne przygotowania są mniej kosztowne

Jeśli chcecie oszczędzić na organizacji Wigilii, to koniecznie musicie wszystko dokładnie zaplanować. Ważne jest oszacowanie ilości gości oraz potraw, które zostaną dla nich przyrządzone. Istotne jest to, aby zrobić odpowiednie zakupy. Obecnie konkurencja na rynku jest bardzo duża. Klienci mogą korzystać ze sklepów stacjonarnych oraz online. Warto zatem poświęcić chwilę czasu, aby zdecydować się na produkty, które cechują się najbardziej atrakcyjnymi cenami. Dzięki temu można zaoszczędzić kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych (przy kolacjach organizowanych dla większej ilości ludzi). Zastanawiacie się nad firmą cateringową? Jeśli rzeczywiście chcecie oszczędzić na organizacji Wigilii, to nie jest to do końca dobry pomysł. Zdecydowanie lepiej wyjdziecie pod kątem finansowym, jeśli będziecie przygotowywać dania samodzielnie.

Gdzie kupić tanie prezenty?

Święta to czas prezentów. Tutaj także warto mierzyć siły na zamiary. Jeśli zastanawiacie się, jak oszczędzić na organizacji Wigilii oraz generalnie Świąt Bożego Narodzenia, to należy decydować się na skromniejsze prezenty, aby potem nie martwić się długami… Aktualnie nie brakuje sklepów stacjonarnych oraz online, gdzie można kupić naprawdę fajne podarunki, które przypadną do gustu konkretnym osobom. Pamiętajcie, że nie trzeba wydawać bardzo dużych pieniędzy, aby wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby!

Więcej ciekawych artykułów o oszczędzaniu pieniędzy znajdziesz na oszczedzpieniadze.pl