Uśmiechnięte dziecko, zabawna scenka, intensywne kolory – chciałabyś, żeby tak wyglądały Twoje zdjęcia z dzieckiem. Rzeczywistość jednak jest zgoła inna: z dziesiątek fotek ledwie kilka nie jest poruszonych, a te, które udało się zrobić, nie nadają się do rodzinnego albumu. Istnieje jednak parę sztuczek, które sprawią, że Twoje zdjęcia będą lepsze.
Fotografowanie to trudna sztuka. Wymaga czasu i cierpliwości. A jeżeli chcesz fotografować dzieci, to także dystansu do siebie, sprytu i odpuszczenia sobie, gdy widzisz, że dziś nie jest dobry dzień na zdjęcia. Ale warto zainwestować trud, bo nagroda jest ogromna – piękne zdjęcia Twoich dzieci.

Zacznij od sprzętu

Nie możesz fotografować bez aparatu. Na szczęście w dzisiejszych czasach każdy telefon komórkowy jest wyposażony w całkiem niezły aparat, który sfotografuje Twoje dzieci, ilekroć wydarzy się coś ciekawego. Jego najważniejszą zaletą jest to, że i tak masz go zawsze przy sobie. Poza tym, umożliwia łatwe opublikowanie właśnie zrobionego zdjęcia na portalach społecznościowych.
Oczywiście, robienie zdjęć aparatem wbudowanym w telefon czy najtańszą cyfrówką niesie duże ograniczenia. Przy użyciu takiego sprzętu możesz robić dobre zdjęcia właściwie wyłącznie przy naturalnym świetle dziennym. Zapomnij też o zrobieniu zdjęć w ruch – znacznie lepszy efekt uzyskasz kręcąc filmik. Z drugiej strony, kupno dobrej lustrzanki nie sprawi, że z dnia na dzień staniesz się profesjonalnym fotografem. Póki takie sformułowania jak czas naświetlania czy balans bieli nic dla Ciebie nie znaczą, lepiej wstrzymaj się jeszcze z zakupem drogiego sprzętu.

Ubranie dziecka i przygotowanie otoczenia

Jeżeli chcesz ubrać dziecko w sztywne, eleganckie ubrania, których nigdy nie nosi, takie właśnie zdjęcie otrzymasz – sztywne, sztuczne i w ogóle nie oddające charakteru Twojej pociechy. Dlatego gdy przygotowujesz sesję załóż mu ładne, czyste i odprasowane ubrania, ale takie, które lubi i które nosi na co dzień. Miękkie i elastyczne materiały sprawią, że dziecko nie będzie stało sztywno przed obiektywem, ale szybko rozluźni się i zajmie tym, co robi najlepiej – wyglądaniem uroczo i zabawnie. Jeżeli planujesz robić zdjęcia w trakcie wycieczki, tym bardziej zadbaj o komfortowy strój. Przecież zdjęcia powinny dokumentować to, co robicie, a nie być celem same w sobie.
Jeśli planujesz sesję w domu, koniecznie zadbaj o porządek. Schowaj niepotrzebne ubrania, poukładaj – przynajmniej trochę – zabawki na szafkach. Oko aparatu patrzy inaczej niż ludzkie: chociaż Ty w danym momencie widzisz wyłącznie łobuzerski uśmiech Twojego dziecka, to na zdjęciu natychmiast zauważysz cały ten nieporządek. Pamiętaj o słonecznym świetle: najlepiej fotografuj blisko okien, ale nie pod światło.

Jak nakłonić dziecko do współpracy

Zawodowcy i amatorzy, którzy chcą fotografować dzieci, stają przed jednym, takim samym problemem – jak nakłonić dziecko do tego, by pozowało tam, gdzie chce fotograf. Albo, mówiąc inaczej, by po prostu nie ruszało się przez 5 sekund, żeby można było zrobić zdjęcie. Krzyki ani przekupstwo nic tu nie pomogą; w pierwszym wypadku dziecko będzie złe i smutne, w drugim – nie będzie mogło usiedzieć czekając na nagrodę.
I właśnie tutaj potrzebny będzie Ci spryt. Twoje dziecko uwielbia robić głupie miny w trakcie pozowania? Wykorzystaj to! Zachęć go, by pokazywało różne miny: straszą, smutną, wesołą itd. Jak myślisz, co Twoje dziecko będzie robiło pomiędzy tymi minami? Oczywiście, śmiało się! Tak, to właśnie jest Twój moment na robienie zdjęć. Czasem możesz też pozwolić dziecku na robienie tego, co zazwyczaj jest zabronione. Dzieci nie chcą zapozować pod ładnym pomnikiem w czasie wakacji? Pozwól im krzyczeć na całe gardło, a potem rób zdjęcia, gdy cieszą się z tego zaskakującego pomysłu. Chcesz zrobić zdjęcie Twojej pociechy z licznym rodzeństwem i wszystkimi kuzynami? Podpuść dzieci mówiąc, że na pewno nie zmieszczą się wszystkie na jednym zdjęciu albo po prostu powiedz, żeby wszyscy zbliżyli się do siebie najbardziej jak to tylko możliwe. Dzieci lubią wyzwania.

Obróbka zdjęć

Masz już świetne zdjęcia? Nie zapomnij o ich obróbce! Po pierwsze, przejrzyj wszystkie i usuń te, które są do niczego: rozmyte, niewyraźne i po prostu brzydkie. Pozostałe wrzuć do programu graficznego (np. Colour-Science Image Editor) i kliknij „popraw automatycznie”, następnie porównaj efekty przed i po. Na koniec, nie zapomnij o kadrowaniu. Wytnij przypadkowe obiekty ze zdjęcia, piętrzący się w tle bałagan czy nogę przechodnia. Lepiej?
Gdy masz już piękne zdjęcia, koniecznie je wywołaj! Ułóż w albumie, powieś na ścianie lub rozdaj w ramach prezentów najbliższej rodzinie.