Sezon narciarski rozpoczął się na dobre, przez co wielu amatorów białego szaleństwa stara się wykorzystać każdą wolną chwilę na jazdę na nartach lub desce snowboardowej. Ci doświadczeni zawodnicy doskonale znają podstawowe zasady bezpieczeństwa na stoku narciarskim, jednak warto przybliżyć je również tym sportowcom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem.

Międzynarodowy Dekalog Narciarza

Podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa na stoku narciarskim zawarte zostały w tzw. Międzynarodowym Dekalogu Narciarza – dokumencie, który został opracowany w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkich narciarzy i snowboardzistów, którzy korzystają ze stoków narciarskich na całym świecie.
Wśród głównych zasad, o których należy pamiętać na stoku narciarskim zaliczyć zatem należy:
• Zwracanie szczególnej uwagi na inne osoby jeżdżące na stoku,
• Dopasowanie prędkości i sposobu jazdy do warunków atmosferycznych oraz tych panujących na trasie,
• Zjeżdżanie po odpowiednim dla nas torze, jak również prawidłowe wyprzedzanie,
• Zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozpoczynania zjazdu,
• Unikanie zatrzymywania się na trasie i podchodzenie tylko poboczem trasy,
• Przestrzeganie znaków narciarskich i udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym,
• Obowiązek ujawniania swojej tożsamości.
Wszystkie te zasady mają na celu dbanie nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo innych zawodników, którzy pragną cieszyć się komfortem na stoku narciarskim.
Musimy jednak pamiętać o tym, że nawet najbardziej sumienne przestrzeganie wszystkich wymienionych powyżej zasad nie uchroni nas w pełni przed możliwością doświadczenia wypadku na stoku. Warto pomyśleć zatem nie tylko o odpowiednim zachowywaniu się na stoku narciarskim, ale także o ochronie naszego ciała poprzez założenie kasku narciarskiego.

Pamiętaj: w kasku bezpieczniej!

Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać skuteczność kasków narciarskich, by udowodnić nam, jak ważne jest stosowanie ich podczas zimowego szaleństwa. Wyniki przeprowadzonych przez nich badań dają nam jednoznaczną odpowiedź – spośród 400 przebadanych narciarzy, którzy potrzebowali pomocy medycznej na wskutek wypadku na stoku, jedynie 5 z nich trafiło do szpitala z urazem głowy, pomimo użycia kasku narciarskiego. Jak widać, poziom naszego bezpieczeństwa znacząco wzrasta, gdy chronimy naszą głowę kaskiem narciarskim. Co więcej, nawet jeżeli już przydarzy nam się wypadek, to uraz, którego doświadczymy będzie wówczas zdecydowanie mniej poważny.

Ze swojej strony z czystym sumieniem polecamy kaski narciarskie w sklepie ePraktyk.pl.

Kominiarka, by było nam jeszcze bardziej komfortowo

Kask narciarski to zatem podstawa, by chronić nasze zdrowie, a nawet życie na stoku narciarskim. Dla jeszcze większego komfortu podczas czasu spędzonego na świeżym powietrzu proponujemy wybrać także nowoczesną kominiarkę, która będzie idealnie dopasowana do naszego kasku. Obecnie wybierać możemy spośród wielu modeli różnych firm – każdy z nich zapewni nam stały poziom ciepła pod kaskiem, odpowiednią wentylację i świetne przyleganie do głowy.

5.00 śr. ocena (99% punktów) - 3 głosów