Ból pleców to niezwykle częsta dolegliwość, która dotyka osoby w różnym wieku bez względu na wiek i płeć. Ból ten może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, wśród których wymienić można, chociażby siedzący tryb życia, otyłość, czy stres. W celu uporania się z dolegliwościami bólowymi wiele osób podejmuje samodzielne próby wykonywania ćwiczeń mających charakter rozluźniający i łagodzący objawy. Jakie ćwiczenia na ból pleców mogą przynieść, chociażby chwilowe ukojenie?

Jakie są przyczyny bólu pleców?

Ból kręgosłupa i pleców wynika najczęściej ze złej postawy ciała i braku aktywności fizycznej. Na co dzień organizm wymaga wiele od kręgosłupa, który stanowi podstawowe rusztowanie ciała. Po około 40. roku życia często pojawiają się różnego rodzaju zwyrodnienia i zakłócenia pomiędzy połączeniami różnych kręgów. Bólom pleców sprzyja również nadwaga i chroniczny stres, który powoduje wiele chorób somatycznych, objawiających się nierzadko nerwobólami i skurczami mięśni. 

Jak wykonywać ćwiczenia na ból pleców, aby sobie nie zaszkodzić?

Ćwiczenia na ból pleców należy wykonywać spokojnie i dokładnie według zaleceń ekspertów. 

  • Ćwiczenia należy wykonywać w formie cyklicznej z powtarzalnością ćwiczeń do 3-4 razy. Jedna sesja ćwiczeń powinna trwać 20-30 minut.
  • Każde ćwiczenie należy wykonywać 40 sekund, po czym zapewnić sobie półminutową regenerację.
  • Każdy trening należy kończyć 4 minutami rozciągania (skłony tułowia z wyciągniętymi rękami do dołu).

Ćwiczenie 1 – Ciało na ziemi

W przypadku tego ćwiczenia ćwiczone są lędźwie. Aby wykonać ćwiczenie, należy położyć się brzuchem do ziemi Ramiona ułożyć wzdłuż ciała. Biorąc wdech, należy odkleić ręce i nogi ku górze, po czym wrócić do pozycji wyjściowej. W celu ułatwienia ćwiczenia, pod głowę można położyć ręcznik. 

Ćwiczenia 2 – Trening przeciwstawnych kończyn

W tej samej pozycji z głową do dołu unosimy ciało, podpierając się na łokciach, po czym podnosimy naprzemienne raz prawą nogę i lewą rękę, po czym zmieniamy kończyny na odwrotne. Należy pamiętać, aby stopy skierowane były do dołu.

Czy same ćwiczenia na ból pleców pomogą?

Samodzielne próby wykonywania ćwiczeń co prawda mogą przynieść ulgę i uśmierzyć ból, jednak bez porady eksperta, najlepiej masażysty lub fizjoterapeuty nie pokonamy nawracających ataków bólu. Dzięki pomocy masażysty, który dzięki serii zabiegów, będziemy mogli cieszyć się rozluźnionymi plecami i brakiem bólu na długo! Tacy eksperci wiedzą, co najczęściej stanowi przyczynę bólu i dzięki odpowiednim technikom są w stanie pomóc pacjentom z różnorodnymi dolegliwościami i natężeniem bólu. Ciekawą ofertę masaży dostosowana do potrzeb klientów znajdziemy w profesjonalnym gabinecie masaży. Oprócz masaży leczniczych, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjentów, będzie możliwość wykonania również masaży relaksacyjnych! To doskonały sposób na skuteczną walkę z nerwobólami i rozładowaniem napięcia mięśniowego!

5.00 śr. ocena (99% punktów) - 1 głos