Moda dziecięca w Polsce – co pokazują badania

Moda dziecięca w Polsce – co pokazują badania Opublikowany: 2015-07-23 09:43:16 Kategoria: Ciekawostki

Nie tylko rodzice chcą być modni. Coraz częściej dzieci ubierane są zgodnie z modą i współczesnymi trendami. Ze względu na coraz większe zainteresowanie różnymi stylami modowymi, można zauważyć dzieci i ich rodziców ubranych w takim samym stylu.

Polacy coraz częściej interesują się modnymi dodatkami i ubraniami. Dzięki tym zainteresowaniom polskie ulice już dawno przestały być domeną szarych i nijakich stylizacji, które ani nie dodają uroku, ani nie wydają się wygodne i dobrze uszyte. Wraz z wejściem na polski rynek międzynarodowych firm modowych oraz magazynów o modzie, dobre ubranie oraz odpowiednie dodatki i obuwie stają się obowiązkowym punktem w życiu nowoczesnych Polaków. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców stara się dopasować ubranka dziecięce do stylu, w którym sami się ubierają. Po części jest to zapewne związane z większą dostępnością do zdjęć i artykułów z życia celebrytów, którzy swój strój traktują jak wizytówkę i z tego powodu próbują dopasować ubranie zarówno swoje, jaki i dzieci oraz partnerów w taki sposób, aby tworzył on harmonijną całość nie tylko z lansowanym w mediach wizerunkiem, ale także współgrał ze sobą pod względem kolorów oraz faktury materiałów.

Moda dziecięca

Według ostatnich badań rodzice kupują coraz więcej ubrań dla dzieci i przeznaczają na nie więcej pieniędzy. Co za tym idzie bardzo rzadko można usłyszeć narzekania matek na to, że nie opłaca się kupować dzieciom, nawet maluchom modnych ubranek, ponieważ te szybko w nich wyrosną.  Kiedy przyjrzeć się wpisom na jednym z bardziej popularnych forów internetowych dla młodych matek, okazuje się, że ponad dziewięćdziesiąt procent z nich zarzeka się, iż uwielbiają one wydawać pieniądze na ubranka dla swoich pociech i robią to dosyć często, niektóre nawet raz na dwa lub trzy miesiące, a więc częściej niż kupują rzeczy dla siebie. Jest to oczywiście związane z tym, że dzieci rosną i co jakiś czas potrzebują wymiany tych elementów garderoby, w które już się nie mieszczą.

O ile we wspomnianych wyżej wpisach przewija się temat nieustannego wymieniania ubrana dzieci, o tyle nie jest ono związane ze zmienianiem się trendów modowych sensu stricte.  Okazuje się, że matki nie zwracają zbytniej uwagi na to, czy ubranka dziecięce nawiązują do najnowszych tendencji w modzie. Wręcz odwrotnie, można było się spotkać z potępieniem rodziców, których dzieci przebrane przez swoich rodziców w różne stroje, pochodzące od drogich producentów, i którzy każą swoim pociechom pozować przed obiektywem aparatu fotograficznego i upubliczniają zdjęcia na portalach społecznościowych.

Jednym z najważniejszych kryteriów, które polscy rodzice biorą pod uwagę przy wyborze ubrań dla swoich dzieci jest przede wszystkim ich wygoda. Dzieci z natury są bardziej ruchliwe niż dorośli i z tego powodu ich ubrania powinny przede wszystkim zapewniać im komfort oraz nie ograniczać ruchu. Dodatkowo, powinny dbać o ich zdrowie, dlatego coraz więcej rodziców w Polsce decyduje się na zakup ubranek dziecięcych, które wykonane są z naturalnych materiałów. A więc sprawdzają metki oraz dotykają tkanin, aby sprawdzić, jakie są w dotyku. Takie testowanie tkanin jest ważne szczególnie w przypadku niemowląt, u których zaniedbanie tego aspektu może doprowadzić do poważnych alergii.

Kolejnym elementem, na którym zwraca się uwagę jest odpowiednia kolorystyka oraz wygląd kupowanej części garderoby. Poza komfortem noszenia, ubranko dla dziecka powinno jeszcze dobrze prezentować się wizualnie. Dobrze dobrany krój oraz zastosowanie wesołych, ale odpowiednich dla dziecka, kolorów to podstawa dla wyszukiwania ubranek dla dziecka.

Przebierać czy ubierać?

W czasach, kiedy ładne ubranka są dostępne właściwie na każdym rogu ulicy nie ma już potrzeby ubierania dzieci na siłę w eleganckie ciuszki. Coraz częściej przestylizowane dziecięce ubiory uznaje się za nieprawdziwe, śmieszne i nieprzystające do okazji. Okazuje się, że umiejętność odpowiedniego doboru ubrania do okazji jest obecnie znacznie ważniejsza. Dzieci mają możliwość wybierania ubrań wedle własnego gustu i upodobań kolorystycznych. Podstawą jest jednak dobranie stroju tak, aby wyglądał on schludnie i jednocześnie nie dawał wrażenia, że dziecko się w nim męczy. Dodatkowo, bardzo ważne jest dobranie ubrania do okoliczności, a więc dostosowania go do miejsca, w którym zamierz się przebywać, na przykład: wygodne dresy na plac zabaw, ale sukienka na przyjęcie urodzinowe.

Takie podejście na szczęście jest już na polskich ulicach rzadkością i coraz częściej można obserwować oryginalnie ubrane dzieci w wygodnych ubraniach.

Udostępnij tę zawartość