Jak ubrać dziecko do przedszkola?

Jak ubrać dziecko do przedszkola? Opublikowany: 2016-02-13 11:25:19 Kategoria: Ciekawostki

Wiele rodziców każdego ranka zadaje sobie pytanie: jak ubrać dziecko do przedszkola? Pod uwagę należy przecież wziąć wiele czynników: estetykę, wygodę, ubrania muszą być także odpowiednio dobrane do temperatury na zewnątrz oraz w przedszkolu.

Jeszcze pokolenie temu dzieci do przedszkola były ubierane w ubrania wygodne, ale często brzydkie, ponure. Nic dziwnego – w czasach, kiedy „niczego nie było” żal było zakładać najładniejsze kreacje do przedszkola. Zresztą, wówczas mniej niż dzisiaj przykładano wagi do dziecięcego wyglądu. Później przyszła całkowita zmiana – dzieci zaczęto ubierać bardzo ładnie, ale taka odzież dziecięca często daleka była od wygody. Wreszcie, po apelach terapeutów, którzy błagali, by nie zakładać dziewczynkom bucików na obcasie, sytuacja nieco się unormowała. Dziś dziecięce ubranka są i ładne, i wygodne.

Najważniejsza jest wygoda

Wyobraź sobie, że zamiast za biurkiem czeka cię dzień pełen różnorakich aktywności: będą zajęcia plastyczne, gry zespołowe, wspólny posiłek z ludźmi, którzy nie zawsze wiedzą jak posługiwać się sztućcami oraz inne atrakcje, których nie jesteś w stanie przewidzieć. A teraz zastanów się: jak chciałbyś być ubrany? W obcisłe jeansy i krępujące ruchy sztywne materiały, czy raczej w wygodne dresy, w których można i tarzać się po ziemi, i siedzieć przy stole, i bawić się w berka?

Pumpy dla dzieci i wygodne bluzki to odpowiedni ubiór zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Ważne, by ubrania były nie tylko wygodne, ale także odpowiednio dobrane pod kątem rozmiaru. Za krótkie i za obcisłe nogawki i rękawy będą krępować ruchy, a za długie, podwinięte nogawki mogą prowadzić do niejednej wywrotki. Ponieważ dzieci w przedszkolu sporą część czasu spędzają w ruchu, ubrania powinny być dodatkowo wykonane z naturalnych, przepuszczających powietrze tkanin, dzięki czemu dziecko nie spoci się.

Ubranie na pogodę i niepogodę

Ubrania dla dzieci muszą być wygodne – i jest to niezmienna zasada. Zmienna natomiast jest pogoda i to do niej trzeba dostosować kreację dziecka. Dobrym pomysłem jest zapytanie przedszkolanki, jaka temperatura panuje w przedszkolu latem, a jaka zimą, gdy grzeją kaloryfery. Być może tutaj panują inne reguły dotyczące wietrzenia pomieszczeń i skręcania rozgrzanych kaloryferów niż w naszym domu. Ponadto pamiętać trzeba, że dziecku – które większość czasu spędza w ruchu – jest cieplej niż dorosłym. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście ubieranie dziecka warstwowo, czyli w koszulki i bluzy dla dzieci. Te ostatnie powinny być łatwe do ściągania i zakładania, żeby dziecko samo mogło dostosować swoje ubranie do temperatury. Wiosna i jesienią, gdy jest ciepło, ale często przelotnie pada, przydadzą się bluzy z kapturem, które wystarczająco dobrze zabezpieczą dziecko przed mżawką w czasie spaceru.

Odzież dziecięca powinna być tez ładna i nietuzinkowa – ma to praktyczne uzasadnienie, nasze ubranka nie pomylą się z tymi, które posiadają inne dzieci. Wesoły wzór czy postać z kreskówki przybliżą zaś strój naszemu dziecku.

Udostępnij tę zawartość